موسیقی مازندران ریشه در دوره ساسانی دارد!

یک پژوهشگر موسیقی اقوام معتقد است که آثار باستانی به دست آمده در منطقه مازندران ثابت می‌کند که موسیقیِ مازندران قدمتش به دوران ساسانیان برمی‌گردد.

دنبال کسب درآمد از موسیقی های محبوب مردم نیستم

در ذهن همه ما آثار موسیقایی هست که برای همیشه نقش بسته‌ اند؛ موسیقی‌هایی که گاه آنها را از سریال‌های تلویزیونی یا فیلم‌های سینمایی شنیده‌ایم. این ملودی ها گاهی چنان برایمان ماندگار شده‌اند که تنها با شنیدن ابتدای یک اثر، یاد و خاطره تمامی آن تداعی می‌شود.

۱۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰

تصنیف فرزندان شجریان در غم فراق پدر

همایون شجریان در نخستین سالگرد درگذشت پدرش ـ محمدرضا شجریان ـ و به یاد وی، تصنیف «شباهنگ» را به علافمندان موسیقی و این استاد فقید آواز ایرانی تقدیم کرد.

۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۷

تفاوت جوانان ساز به دست با فوتبالیست‌ها چیست؟

مهدی آذرسینا ـ نوازنده کمانچه و داور جشنواره پانزدهم موسیقی جوان ـ درباره نقش پررنگ صداوسیما در معرفی هنرمندان نسل جوان گفت: متاسفانه رسانه ملی هیچگاه توجه خاصی به این جشنواره نداشته و این در حالی است که ما در دوره‌های مختلف جوانانی داشتیم که چندین دوره پشت سر هم برگزیده شدند. بسیاری از آنها تمام ردیف موسیقی ایرانی را از حفظ هستند و با انگیزه و تلاش به جشنواره می‌آیند اما جایی برای دیده شدن ندارند. چه اشکالی دارد تصویری از آنها با ساز به دست مثل فوتبالیست‌ها یا هنرپیشه‌های بدون صاحب شهرت در تلویزیون نشان داده شود؟

۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱

پای حرف‌های یک مداح زن

۲۵ سال است که مداحی می کند. سنتی شروع به کار کرده و این حرفه ارثیه ای است که از آبا و اجدادش برایش به یادگار مانده. می‌گوید مادربزرگ مادرش معلم آیت‌الله گلپایگانی بوده و خواندن قرآن را در مکتب به او آموزش داده است. خودش هم از هشت سالگی در صفِ مدرسه قرآن می‌خوانده.

۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶