چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷

افزایش بودجه سازمان بهزیستی در سال جدید

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اقدامات سازمان بهزیستی گفت: در سال جدید بودجه این سازمان افزایش قابل توجهی داشته است.

افزایش بودجه سازمان بهزیستی در سال جدید

به گزارش خبرگزاری رکن چهارم،  وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور صبح امروز در نشست خبری به مناسبت چهل و یکمین سالروز تأسیس سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی کلمه زندگی بهتر را به ذهن می‌آورد و همچنین این سازمان یک کلمه طیبه است و در این سال‌ها خدمات شایان توجهی را به مردم ارائه کرده است.

رئیس سازمان بهزیستی افزود: جامعه هدف سازمان بر مبنای قوانین همه مردم هستند و علی الخصوص زنان سرپرست خانوار، معلولان و افرادی که نیازمند کمک‌های ویژه هستند.

وی اظهار کرد: این روز را به یک میلیون خانواده مددجو و یک میلیون و ۵۵۰ هزار معلولی که در جامعه زندگی می‌کنند، ۵۱ هزار فرد سالمند و دارای بیماری مزمن که شرایط نگهداری در خانه را نداشتند، هزار فرد که دارای معلولیت توان بخشی اند، ۲۷ هزار کودک بدون سرپرست، ۲۴۰ زن سرپرست خانوار تبریک می‌گویم.

قبادی دانا عنوان کرد؛ از مددجویان تحت پوشش که از مظلوم ترین افراد هستند و در شرایط سخت اقتصادی زندگی سختی را دارند تشکر می‌کنم و از صبر و تحمل شأن برای شرایط سخت از ۲۱ هزار پرسنل سازمان بهزیستی که خدمت رسانی می‌کنند و همچنین بیش از ۹ هزار خیریه و مؤسسه غیر دولتی که یاری گر فعالیت بهزیستی اند تشکر ویژه دارم.

رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: خوشبختانه با حمایت دولت و سازمان برنامه و بودجه ما افزایش پیدا کرده است این مبلغ در سال ۹۷ دو هزار و پانصد میلیارد بود که امسال به ۹ هزار و پانصد میلیار افزایش داشته است.

وی بیان کرد: مبالغی که به مددجویان پرداخت می‌شود امسال به سه هزار و پانصد میلیارد می‌رسد که به عنوان مستمری برای کاهش فقر ۱۰۱ درصد افزایش داشته است.

قبادی دانا خاطر نشان کرد: طبق تصویب قانون جامع معلولین در سال ۸۳ مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان بودجه در نظر گرفته شد اما اختصاص نیافت و امسال این بودجه به مبلغ ۲,۰۰۰ میلیارد افزایش داشته که ۹۰۰ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: در مجموع کل بودجه سازمان بهزیستی رشد ۲۲۸ درصدی داشته است که یکی از علل افزایش بودجه اقدامات سازمان بهزیستی جهت شفافیت و دولت الکترونیک بوده است.

رئیس سازمان بهزیستی افزود: بیش از چهل سامانه الکترونیکی فعال است که سبب شده فعالیت ما از طریقه سامانه باشد؛ در این سامانه شفافیت تمامی قراردادها برای روی سامانه قرار گیرد.

وی ادامه داد: همچنین تمامی املاک سازمان بهزیستی بر روی سامانه شفافیت است و همه مددجویان سازمان بهزیستی می‌توانند وارد سامانه شوند و تمامی خدمات اختصاص یافته به خودشان را ببینند.

قبادی دانا عنوان کرد: در سامانه دانشجویی ۲۲ هزار دانشجو اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند همچنین خانواده‌های معلول شدید و دارای دانشجو هم از تسهیلاتی برخوردارند؛ سه هزار دانشجو در دانشگاه غیر دولتی نیز کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه چهل سامانه فعال در سامانه بهزیستی رونمایی خواهد شد خاطرنشان کرد: در ارتباط با اخذ مجوز برای خیریه‌ها با افتتاح سامانه جدید این امکان فراهم می‌شود که موسسه‌ها بتوانند مجوز لازم را دریافت کنند.

وی در خصوص بحث مستمری که خانواده‌های تحت پوشش می‌گیرند افزود: در بحث مستمری‌ها هم افزایش داشته‌ایم برای مثال در سال ۹۲ میزان مستمری در حد ۵۳ هزار توأمان بود که این مبلغ به یک میلیون و سیصد هزار تومان افزایش داشته؛ همچنین مبالغ مستمری در سال ۹۹، ۱۴ درصد حداقل حقوق بوده که در سال ۱۴۰۰ به ۱۹ درصد حداقل حقوق رسیده است.

قبادی دانا بیان کرد: در سه سال گذشته اطلاعاتی از مددجویان مراکز شبانه روزی نشداتیم و امروز با کمک سامانه‌ها در دسترس داریم؛ مبلغی که به عنوان یارانه به مراکز داده می‌شد ۶۴۰ هزار تومان به صورت دستی بود که امروز به دو میلیون به ازای هر فرد که دراین مراکز است افزایش پیدا می‌کند و اگر فرد مجهول‌الهویه باشد به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد که شاهد رشد ۱۶۰ درصدی خواهیم بود.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: افراد معلولی که در خانواده هستند و طبق تاکید ما بر خانواده محوری که جز سیاست اصلی ماست مانند مراکز روزانه توانبخشی یاران دریافت می‌کنند که این مبلغ به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در سال جدید رسیده است.

وی در خصوص حمایت از معلولین ضایعه نخاعی اظهار کرد: مبلغ یک میلیون تومان به ۲۷ هزار نفر و ۵۵ هزار وابسته به بستر اختصاص یافته است.

قبادی دانا عنوان کرد: امروز افراد دارای معلولیتی که حمایت و در خانه نگهداری می‌شوند از افرادی که در مراکز هستند پیشی گرفته و این نشان دهنده تاکید ما بر خانواده است.

وی در خصوص فرزندان دارای سرپرست غیر مؤثر گفت: ۲۷ هزار نفر از فرزندان تحت پوشش اند و بیش از ۱۰ هزار بچه به فرزندخواندگی گرفته شده ترجیح ما برای فرزندانی که امکان فرزندخواندگی ندارند این است که در خانواده جایگزین نگهداری بشوند که ۱۷ هزار نفر هستند.

رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: در سال ۹۷ به ازای هر فرزند در مراکز شبه خانواده ۴۰۰ هزار تومان و امسال یک میلیون و ۵۰۰ افزایش داشته‌ایم همچنین فرزندانی که سرپرست مؤثر ندارند و یکی از اعضای خانواده از آنها نگهداری می‌کنند مبلغ یک میلون و۲۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

وی در خصوص فعالیت‌های تخصصی سازمان افزود: در ارتباط با اعتیاد مراکز پیشگیری و درمان فعال هستند؛ در سال گذشته وجود ۳۳ مرکز جامع اعتیاد با رویکرد استمرار درمان فعال اند همچنین در حوزه غربالگری شنوایی نوزادان و بینایی کودکان فعالیت‌های خوبی داشته‌ایم.

وی اظهار کرد: در سال ۹۹ دو میلیون کودک غربالگری بینایی شدند همچنین در حوزه ژنتیک برای پیشگیری از بیماری مادرزادی فعالیت‌های خوبی انجام دادیم.

قبادی دانا در ارتباط با واکسیناسیون کرونا عنوان کرد: ۹۵ هزار دوز واکسن به مددجویان تحت پوشش که در مراکز شبانه روزی اند تزریق شده است و ۸۰ درصد پوشش داشته‌ایم، دوز دوم هم در حال تزریق است و ۷۰ درصد افراد دریافت کرده‌اند؛ خوشبختانه میزان فوتی مان حداقلی شده و ۵۲۹ نفر تا امروز فوتی داشته این و میزان ابتلاء ۸۰۰۰ نفر بوده است البته از ابتدای سال تعداد فوتی‌ها ۴۹ نفر بوده و نگرانی ما برای عدم تخصیص واکسن به افراد معلول در منزل است.