دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳

توافق طالبان و دولت کابل در نشست دوحه برای برگزاری نشست مجدد با هدف تسریع مذاکرات

شبکه تلویزیونی الجزیره قطر گزارش داد، هیات‌های نمایندگی دولت افغانستان و طالبان بیانیه مشترکی را منتشر و تصریح کردند که مجددا نشستی را خواهند داشت و دستورالعمل هایی برای تسریع در روند مذاکرات صلحشان صادر کرده‌اند.

توافق طالبان و دولت کابل در نشست دوحه برای برگزاری نشست مجدد با هدف تسریع مذاکرات

به گزارش رکن چهارم، به نقل از خبرگزاری رویترز، هیات های مذاکره کنندگان دو طرف که از روز شنبه در شهر دوحه هستند، گفتند، "دو طرف متعهد به ادامه دادن مذاکرات در سطحی بالا تا زمان دستیابی به یک توافق هستند".

به گزارش الجزیره، در این بیانیه تصریح شد: ما برای ارائه کمکهای انساندوستانه در سراسر افغانستان تلاش خواهیم کرد.

همچنین به گزارش اسپوتنیک، در ادامه این بیانیه که بعد از دو روز مذاکرات در قطر صادر شده آمده است، هیاتهای نمایندگان دولت افغانستان و جنبش طالبان توافق کرده‌اند تا اجازه به دسترسی ایمن مردم به واکسن در سراسر افغانستان را داده و امنیت کارکنان حوزه پزشکی که تزریق واکسن انجام می‌دهند را تضمین کنند.

در این بیانیه که از سوی عبدالله عبدالله، رئیس هیات کابل و همچنین رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در یک کنفرانس مطبوعاتی قرائت شد، آمده است: طرفها توافق کردند به خاطر همه گیری کووید-۱۹، همه تدابیر لازم برای تضمین امنیت پرسنل اجرا کننده واکسیناسیون اتخاذ شود و همچنین نقل و انتقال مناسب کپسولهای اکسیژن و دیگر تجهیزات لازم برای درمان افراد آلوده به کروناویروس تضمین شود.

هیات های طالبان و دولت افغانستان نتوانستند بر سر یک آتش بس یا آزاد سازی زندانی‌ها در جریان دو روز مذاکرات در پایتخت قطر توافق کنند.

بر اساس بیانیه مشترک، شرکت کنندگان در مذاکرات بین افغانی در شهر دوحه توافق کردند مذاکرات سطح بالا را ادامه دهند و فرآیند صلح را برای غلبه بر وضعیت فعلی در افغانستان تسریع کنند.

دو طرف گفتند زیرساختهای غیرنظامی نباید آسیب ببینند. آنها همچنین بر سر لزوم اجتناب از تلفات غیرنظامی و تضمین تحویل کمکهای انساندوستانه به همه مناطق کشور توافق کردند.

این هیاتهای مذاکره کننده به گفته محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در پایتخت قطر، نتوانستند بر سر یک آتش بس برای مناسبت عید قربان و یا بر سر آزاد کردن اعضای زندانی طالبان توافق کنند.

اخیرا رسانه‌های عربی گزارش‌هایی درخصوص گمانه زنی‌ها درباره آتش بس احتمالی به مناسبت عید قربان و آزاد کردن ۷۰۰۰ تن از شبه نظامیان طالبان منتشر کردند.

نعیم در توئیتی نوشت: بر اساس برخی گزارشهای رسانه‌ای، در جریان نشست سطح بالای دو روزه بین افغانی در شهر دوحه بر سر یک آتش بس چند روزه یا آزاد کردن برخی زندانی‌ها توافق شده است اما این اطلاعات با واقعیت مطابق نیست. چنین توافقی به دست نیامده است.

انتهای پیام