چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲

ابهام در سرنوشت جشنواره ای که ثبت جهانی شد!

در شرایطی که هنوز یک سال هم از ثبت جشنواره جهانی فیلم فجر به عنوان یکی از جشنواره‌های الف دنیا در کنفدراسیون بین‌المللی تهیه‌کنندگان فیلم -فیاپف- نمی‌گذرد، این رویداد با بخش ملی جشنواره فجر ادغام و آینده برگزاری آن دچار ابهام شده است.

ابهام در سرنوشت جشنواره ای که ثبت جهانی شد!

به گزارش رکن چهارم، اردیبهشت امسال بود که همزمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری محمدمهدی عسگرپور که پس از یکسال تعویق به خاطر کرونا ، اواخر اردیبهشت و به سیاق چند سال قبل، جدا از جشنواره ملی برگزار شد، خبر رسید که این رویداد به عنوان یکی از جشنواره های الف دنیا در «فیاپف» ثبت شده است. دست‌اندرکاران این رویداد و برخی کارشناسان سینما این اتفاق را با اهمیت و برای سینمای ایران اتفاقی مهم قلمداد کردند.

اما در همان زمان بحث‌هایی مطرح بود که اگر در دولت جدید تصمیم‌های تازه‌تری برای این رویداد درنظر گرفته شود چه اتفاقی می‌افتد. ‌ در آن مقطع بیشتر تاریخ و زمان برگزاری یا نام جشنواره مطرح بود، ولی حالا پس از چند سال به خانه اول یعنی برگزاری همزمان دو بخش ملی و بین‌المللی جشنواره فجر برگشته‌ایم.

خرداد ماه امسال محمدمهدی عسگرپور آخرین دبیر این رویداد اعلام کرده بود که تاریخ برگزاری این جشنواره با توجه به ثبت در یک فدراسیون جهانی نمی‌تواند متغیر باشد و فصل بهار و به طور مشخص ماه خرداد به دلایل متعدد زمان مناسبی برای این رویداد سینمایی است.

او حتی درباره تناقضی که بر سر عدد دوره برگزاری جشنواره جهانی با سال‌های برپایی آن وجود داشت نیز گفته بود که برای فیاف عدد خیلی مسئله نیست.

اما نکته مهمی که عسگرپور به آن اشاره داشت این بود که باید ببینیم دولت بعد چقدر اهل مذاکره است و تصمیم گیری‌ها چطور پیش می‌رود.  

او گفته بود که ما دیگر وارد یک باشگاه جهانی شده‌ایم که برای ورود به آن مراتبی را طی کرده‌ایم و این اتفاق در اقتصاد سینمای ایران هم می‌تواند اثرگذار باشد. او تاکید داشت که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که مدیریت جدید می‌تواند تمام توافقات را ملغی کند و حالا ادغام دوباره جشنواره جهانی و ملی فجر تحت عنوان جشنواره بین‌المللی فیلم فجر این سوال را به همراه دارد که آیا زمان برگزاری جشنواره برای حفظ ثبت جهانی آن به بهار تغیر می‌کند؟ آیا ثبت جهانی در رده جشنواره های الف با این ادغام و برگزاری در بهمن ماه چه سرنوشتی پیدا می کند؟ و نکته مهم‌تر اینکه مهمترین رویداد هنری کشور با برند فجر تا چه زمانی دستخوش تغییرات مدیریتی خواهد بود؟

اما متن خبر رسمی که امروز از سوی روابط عمومی سازمان سینمایی منتشر شد بدین شرح بود:

جشنواره های ملی و جهانی فیلم فجر پس از پنج دوره برگزاری مجزا از سال آینده (1401) به صورت یکپارچه و واحد برگزار می شوند.
محمد خزاعی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی با اعلام این خبر افزود: برگزاری همزمان این رویداد مهم و راهبردی سینمای ایران در سالگرد جشن های فجر انقلاب اسلامی با هم افزایی ظرفیت ها، قطعا، فرصت های کاربردی مضاعفی را برای بهره مندی جامعه سینمایی، اقشار مختلف مردم، سینماگران و میهمانان خارجی فراهم می آورد.
وی ادامه داد: همه ساله در سالروز انقلاب و در پوشش جشن های متنوع آن شاهد حضور میهمانان، شخصیت های فرهنگی و سیاسی و حضور چشمگیر رسانه های خارجی در کشور هستیم. بدیهی است با برنامه ریزی های دقیق و هدفمند، جشنواره بین المللی فیلم فجر می تواند از این مزیت ها و فرصت ها بهره برداری نماید.
خزاعی افزود: سینمای نوین ایران یعنی سینمای پس از انقلاب با تمامی فراز و فرودهایش مهم ترین نقش را در پیشبرد دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایفا نموده و حضور میهمانان خارجی و ملاحظه بی واسطه آنها از اقبال مردم نسبت به جشنواره فجر و سینما، تصویر بی بدیلی علیه تبلیغات استکبار رسانه ای علیه کشور است و قطعا، این مزیت مهم باید مورد توجه قرارگرفته و با برطرف نمودن کاستی های قبلی تقویت گردد و ادغام بخش ملی و بین الملل جشنواره از این حیث نیز،  قابل اعتناست.
به گفته وی، برگزاری جشنواره جهانی فجر، طی سال های گذشته با مدیریت و زحمات دلسوزانه عزیزان: آقایان علیرضا رضاداد، سیدرضا میرکریمی و محمدمهدی عسگرپور، فضاهایی را برای کمک به گسترش روابط بین الملل سینما فراهم ساخته است که جای تشکر و قدردانی دارد.
معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اثرات جشنواره جهانی فجر یادآور شد: بدون شک، از مزیت های نسبی ایجاد شده و تجارب ارزنده همکاران خوب مان در این رویداد استفاده خواهیم کرد.
وی خاطرنشان ساخت: پیرو بررسی"کارگروه مطالعه و ارزیابی جشنواره ها"؛ و بنا به مطالبه های صنوف و سینماگران کشور در سال های گذشته، سازمان سینمایی به این جمع بندی رسیده است که برگزاری دو جشنواره ملی و جهانی فجر را به صورت یکپارچه تحت عنوان"جشنواره بین المللی فیلم فجر" برگزار نماید.
محمد خزاعی اضافه کرد: با کمک همه خانواده سینما و با تعامل گسترده در عرصه های ملی و بین المللی، جشنواره های باشکوه و خاطره انگیزی را همچون سال های دور برای رونق و نشاط سینما و جامعه تدارک ببینیم.
رئیس سازمان سینمایی با اشاره به سرلوحه قراردادن محورهایی چون" خانواده، اخلاق، امید " در دوره جدید سینما  اظهار امیدواری کرد: امیدواریم بتوانیم در مسیر اعتلای سینمای ملی، "گفتگوهای میان فرهنگی"، ایجاد پتانسیل های بالقوه برای تبدیل شدن به ویترین سینمای خاورمیانه، پویایی اقتصاد سینما، روزآمدسازی و ارتقای سطح دانش و بینش سینماگران ایرانی از طریق تبادل تجربه با سینماگران خارجی، تقویت حضور در بازارهای منطقه ای و جهانی و .... با ترسیم سیاست‌های کلیدی و راهبردی مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب گام برداریم.

منبع: ایسنا