سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹
نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان‌ها:

مدیریت نادرست عامل اصلی خشکسالی در اصفهان / صنایع آب بر از پساب استفاده کنند

اسدی با بیان اینکه مدیریت نادرست عامل اصلی خشکسالی در اصفهان است، تصریح کرد: با مدیریت درست و تدوین یک راهکار ترکیبی می‌شود مسئله آب استان اصفهان را برطرف کرد.

مدیریت نادرست عامل اصلی خشکسالی در اصفهان / صنایع آب بر از پساب استفاده کنند

محمدرضا اسدی نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان‌ها، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به بارندگی‌های اخیر در استان اصفهان گفت: خوشبختانه در چند روز اخیر ما بارندگی‌های خوبی را شاهد بودیم که حجم وردی سدها را تا 100 درصد افزایش داده است.

وی ادامه داد: با این وجود به دلیل اضافه برداشت سال‌های گذشته ما همچنان شاهد کمبود آب هستیم و آسیبی که از برداشت بی‌رویه به سفرهای زیرزمینی و منابع آب استان وارد شده است به این زودی قابل جبران نیست. بنابراین ما در سال آینده هم باید آمادگی کمبود آب را داشته باشیم.

اسدی با اشاره به اقدامات انجام شده در سال‌های گذشته گفت: از نظر من مهمترین عامل کمبود آب در استان اصفهان مدیریت نادرست منابع آب است. متاسفانه در سال‌های قبل بارگذاری هایی در مسیر زاینده رود صورت گرفته که منجر به افزایش برداشت آب از این رودخانه شده است. از این رو حجم برداشت از حجم ورودی آب پیشی گرفته و ما به این وضعیت دچار شده‌ایم.

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان‌ها‌ تصریح کرد: همچنان خشکسالی و کاهش حجم بارش در سال‌های اخیر هم از دیگر علل وجود کم‌آبی است.

وی راه‌حل مشکل آب در استان اصفهان را در ابتدا مدیریت درست منابع آبی دانست و تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم یک نقشه‌راه همه جانبه برای مسئله آب استان تنظیم کنیم. در درجه اول نباید بارگذاری جدیدی که منجر به اضافه برداشت از زاینده رود باشد، انجام شود.

اسدی ادامه داد: همچنین باید به این سمت برویم که آب مورد نیاز صنایع را از تصفیه پساب ها تامین کنیم و استفاده صنایع از آب زاینده رود و منابع آب‌های دست اول را قطع کنیم.

نماینده استان اصفهان در شورای عالی استان ها‌ افزود: همچنین طرح شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان نیز می‌تواند راهگشا باشد و بخش بزرگی از کمبود آب استان را حل کند.

وی تصریح کرد: بنابراین تدوین یک برنامه ترکیبی و همه‌جانبه به همراه مدیریت درست و اصولی و محیط زیست‌محور می‌تواند مسئله آب در استان اصفهان بلکه کل کشور را برطرف کند.

پایان پیام/