سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها:

تضعیف کشاورزی، امنیت غذایی کشور را با تهدید رو‌به‌رو می‌کند

نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها با اشاره به مشکلات کشاورزان این استان و این نکته که فارس، قطب کشاورزی کشور است، گفت: تضعیف کشاورزی، امنیت غذایی کشور را با تهدید رو‌به‌رو می‌کند.

تضعیف کشاورزی، امنیت غذایی کشور را با تهدید رو‌به‌رو می‌کند

به گزارش رکن چهارم ، هاشم بانشی نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، با بیان اینکه، استان فارس، قطب کشاورزی کشور است، گفت: متأسفانه به دلیل خشکسالی‌های اخیر و مشکلات دیگر، کشاورزان ناچار به مهاجرت و روی آوردن به مشاغل کاذب در شهرها هستند که این خود، معضلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی به همراه دارد.

وی تضعیف کشاورزی را موجب به خطر افتادن امنیت غذایی کشور دانست و اظهار داشت: ترویج کشاورزی نوین و کاشت‌های نو، به کارگیری کارشناسان متخصص و خبره و حذف دلالان باعث افزایش انگیزه کشاورزان می‌شود و این در صورتی است که کشاورزان اگر کشاورزی را رها کنند و تصمیم به مهاجرت بگیرند، زمین‌های خود را به فروش می‌رسانند و دلال‌ها این زمین‌ها را به قطعات کوچک تقسیم کرده و به اسم باغ شهری آن را می فروشند.

نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به وضعیت نامناسب توزیع نهاده‌های کشاورزی و دامی، بیان کرد: دولت و جهاد کشاورزی در این زمینه کم‌لطفی می‌کنند و متأسفانه گاهی، عاملیت به افرادی می‌رسد که کار آن‌ها کشاورزی نیست و دنبال منافع خود هستند، از سوی دیگر توزیع عادلانه نیست و دلالان با احتکار نهاده‌ها، به کشاورزی و دامداری ضربه می‌زنند.

بانشی، در این زمینه پیشنهاد کرد، برای توزیع نهاده‌های کشاورزی و دامی، با تشکیل شرکت‌های تعاونی، از خود کشاورزان و خانواده‌هایشان که دغدغه کشاورزی دارند، استفاده شود.

وی، استفاده از ادوات مناسب و باکیفیت کشاورزی را باعث بهبود عملکرد کشاورزان معرفی کرد و گفت: نحوه توزیع حواله‌های ادوات کشاورزی مثل تراکتور در آینده باعث آفت می‌شود و نیاز است، دولت نظارت دقیق‌تری در این زمینه اعمال کند.

بانشی در پایان به مشکلات استان خوزستان به خصوص در زمینه کشاورزی نیز پرداخت و اظهار داشت: عدم حضور نمایندگان این استان در شورای عالی استان ها که البته به صورت موقتی است، نباید باعث شود که به مسائل این استان پرداخته نشود و عمده معضلاتی که در بخش کشاورزی گریبانگیر استان فارس است در خوزستان نیز وجود دارد و برای حل مشکلات کشاورزان و توسعه کشاورزی، دولت باید نگاه ملی داشته باشد.

 

پایان پیام/