چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۵
مدیرکل امور شوراهای شهر و روستا وزارت کشور:

اعتبار لازم برای صدور کارت‌ شناسایی اعضای شوراها، پیش‌بینی شده است

محمدرضا صمیمی مدیرکل دفتر امور شوراهای اسلامی شهر و روستا وزارت کشور که در جلسه هم‌اندیشی با اعضای شورای عالی استان‌ها، شرکت کرده بود، گفت: اعتبار لازم برای صدور کارت شناسایی اعضای شوراها، پیش‌بینی شده است.

اعتبار لازم برای صدور کارت‌ شناسایی اعضای شوراها، پیش‌بینی شده است

به گزارش رکن چهارم محمدرضا صمیمی مدیرکل امور شوراهای اسلامی شهر و روستا وزارت کشور در حاشیه نشست هم اندیشی اعضای شورای عالی استان ها، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، با اشاره به موضوع صدور کارت‌های شناسایی اعضای شوراهای شهر و روستا، گفت: صدور کارت شناسایی اعضای شوراهای پایه و فرادست امری ضروری است که با تدبیر سازمان شهرداری‌ها، اعتبار لازم پیش‌بینی شده و مقرر شده تا به استان‌ها اعلام شود که از طریق حراست استانداری‌ها، کارت‌ها فعال و آماده صدور گردد و در نهایت به امضای فرمانداران و بخشداران برسد و تقدیم عزیزان شورا شود.

وی در مورد صدور کارت شناسایی برای اعضای شوراهای فرادست نیز، بیان کرد: در هماهنگی با شورای عالی استان‌ها، قرار شد، کارت‌های اعضای شورای استان‌ها را رئیس شورای عالی استان‌ها صادر کند و صدور کارت‌های شناسایی اعضای شورای شهرستان توسط استاندار، انجام شود.

صمیمی در خصوص سهم ۲ درصدی شوراها از درآمد شهرداری و امکان افزایش آن، اظهار کرد: تصمیم بر آن شده تا در این زمینه با سازمان شهرداری‌های کشور مذاکره صورت گیرد و به صورت قانونی با افزایش این سهم، بخشی از مشکلات شوراها برطرف شود.

مدیرکل دفتر امور شوراهای اسلامی شهر و روستا وزارت کشور در ادامه افزود: راجع به انتخاب شهرداران و مدت خدمت سرپرست شهرداری در قانون شوراها قید شده است که اولین اقدام شوراها پس از استقرار انتخاب شهردار باید باشد اما در آیین‌نامه شرایط احراز تصدی سمت شهردار، مدت یک ماه پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به ماده ۸۳ قانون شوراها، در ادامه این مبحث، گفت: در ماده ۸۳ قانون شوراها، گفته شده است در صورت استعفا یا استیضاح شهردار، شورا می‌تواند تا مدت ۳ ماه سرپرست انتخاب کند که بیانگر اختلاف آیین‌نامه و قانون است و این در صورتی است که، در دیوان عدالت اداری رویه‌ای پیشنهاد شده مبنی بر اینکه اگر فرآیند انتخاب شهردار انجام شده باشد، در این وضعیت، اگر سرپرستی بیش از ۳ ماه باشد، منع قانونی وجود نخواهد داشت.

پایان پیام/